چرا بسیاری از موسسه های حقوقی در ثبت اختراع ناتوان هستند.

تجربه شخصی من و دوستی با برخی از بزرگترین ثبتی ها تهران متاسفانه حکایت از این امر دارد که اینها از ثبت اختراع در تهران عاجز هستند.

دلیل این موضوع البته خیلی هم پیچیده نیست. ثبت اختراع در تهران یک موضوع کاملاً منحصر به فرد است که آشنایی به امور حقوقی و هم پای آن فنی و مهندسی می طلبد.

بر این باوریم که موسسه حقوقی هر چند طبق قانون و بر حق تنها مرجع راستین اموری نظیر ثبت اختراع می باشد. از سوی دیگر از آنجا که هیات متشکله موسسه های حقوقی عموماً نفرات حقوقی می باشد که در حل موضوعات فنی و مهندسی ناتوان هستند.

اتفاق خوب ثبت عالی خانی این بود که این مشکل برایش از ابتدا راه وجود نداشت. شرکاء این موسسه جمعی از بهترین حقوقدانان اعم از وکیل پایه یک دادگستری و نفرات فنی و مهندسی از ممتازترین دانشگاه های کشور بودند و هم اکنون برای ثبت شرکت در تهران در خدمت شما هستند.

مشاوره رایگان ثبت اختراع در تهران

تخصصی بودن امر ثبت اختراع در تهران

ثبت اختراع در تهران یک موضوع بسیار تخصصی است. تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع و آنچه ضمائم اظهارنامه ثبت اختراع ( اعم از ادعانامه، توصیف، نقشه های اختراع ) یک کار کاملاً کارشناسی  و حساب شده می طلبد.

آنچه ثبت اختراع در تهران را از باقی موارد متمایز می کند تنها چه گفتن نیست بلکه چگونه گفتن هم در اینجا بسیار مهم است. در واقع کارشناس ثبت اختراع به صرف اینکه اختراع شما واقعاً یک اختراع بکر بوده و حتی توضیحات کافی و به شکل ناصحیح، اظهارنامه ثبت اختراع شما را نمی پذیرد و شما موظفید که موضوع اختراع خود را به ادبیات قانونی ثبت اختراع به اداره ثبت اختراعات عرضه نمایید.

تجربه شخصی من و دوستی با برخی از بزرگترین ثبتی ها تهران متاسفانه حکایت از این امر دارد که اینها از ثبت اختراع در تهران عاجز هستند.
تجربه شخصی من و دوستی با برخی از بزرگترین ثبتی ها تهران متاسفانه حکایت از این امر دارد که اینها از ثبت اختراع در تهران عاجز هستند.

ضرورت ثبت اختراع در تهران چیست ؟!

ثبت اختراع در تهران در واقع بر اساس یک ضرورت به وجود آمد. ضرورتی که ایجاب می کرد از حاصل اندیشه مخترع حمایت به عمل آید.

در علم حقوق اختراع در زمره مالکیت فکری می گنجد. این نوع مالکیت از طریق آفرینش ایده های ناب ذهنی به وجود می آید. در این حالت هدف از ثبت اختراع جلوگیری از سرقت ماحصل کار مخترع می باشد. هدف از این کار تشویق مخترع به لحاظ خلق ایده های اختراعی می باشد.

حالتی را فرض کنید که روشی برای ثبت اختراع وجود نداشته باشد. درحالت اخیر و وقتی مخترع نتواند از حق خود بر اختراعش دفاع نماید؛ چگونه می توان انگیزه مخترع در اختراع نمودن را حفظ کرد ؟!

اختراعی که براحتی به سرقت برود؛ هیچ انگیزه ای برای مخترع به وجود نمی آورد. از این رو در همه جای دنیا مراکزی برای ثبت اختراع به وجود آمد.

اداره ثبت اختراع تهران کجاست ؟

در ایران نیز مرکز مالکیت معنوی مسئول ثبت اختراع در تهران و همه شهر های دیگر می باشد. اداره ثبت اختراع تهران در واقع یکی از زیر مجموعه های مرکز مالکیت معنوی ایران است.

ثبت اختراع در تهران در این اداره انجام می گیرد. البته اشتباه نکنید؛ مخترع نمی بایست به هیچ رو حضوری به این اداره مراجعه نماید.

ثبت اختراع در تهران در واقع از طریق سامانه اداره ثبت اختراع و از طریق اظهار نامه ثبت اختراع انجام می پذیرد.

مراحل ثبت اختراع در تهران چیست ؟

همانطور که گفتم؛ ثبت اختراع در تهران از طریق ورود به سامانه اداره ثبت اختراعات ملی شروع می شود. این سامانه زیر مجموعه ای از یک سامانه بزرگ تر به نام سامانه مرکز مالکیت معنوی می باشد.

ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی

در مرحله اول شما باید در سامانه مرکز مالکیت معنوی ایران ثبت نام کنید. این ثبت نام مستلزم ورود اطلاعات مخترع در داخل سامانه می باشد.

مخترع البته می تواند شخصیت حقیقی و یا شخصیت حقوقی باشد. تکلیف اشخاص حقوقی که معلوم است هر شخص ایرانی و یا حتی خارجی، شخص حقوقی محسوب می شود. اشخاص حقوقی نیز همان شرکت ها می باشند.

بنابراین شرکت هم می تواند مالک اختراع محسوب شود و پس از ثبت شرکت در تهران شما می توانید اختراعات خود را هم بنام شرکت ثبت نمایید.

بنابراین تا اینجای کار مشخص شد که برای ثبت اختراع در تهران با ثبت نام اولیه در سامانه مرکز مالکیت کشور و دریافت نام کابری و کلمه عبور از همین طریق وارد کارتابل اختصاصی خود می شوید.

ثبت اظهارنامه ثبت اختراع

پس از ورود به این سامانه تنها کار باقیمانده ورود به منوی ثبت اظهارنامه جدید در سمت راست صفحه و انتخاب گزینه ثبت اظهارنامه ثبت اختراع ( بر روی لینک کلیک بفرمایید ) می باشد.

در ادامه راه برای ورود به گام بعدی باید دکمۀ گزینه متن فوق را خوانده و شرایط را قبول می کنم.  را فعال نمایید.

با فشردن منوی مرحله بعدی می بایست نوع اظهارنامه خود را مشخص نمایید. در اکثر موارد ثبت اظهارنامه جدید، انتخاب درست در این مرحله می باشد.

در مرحله بعدی شما می بایست اشخاص مرتبط با اختراع را مشخص نمایید. این اشخاص مالک، دریافت کننده ابلاغ/تایید کننده گواهینامه و مخترع می باشند.

برحسب مورد می بایست اطلاعات هویتی فرد مورد نظر وارد سامانه شود. توجه کنید که در مورد شرکت ها شما علاوه بر ثبت نام به نام شرکت خود یک ثبت نام جداگانه نیز برای صاحبان مجاز شرکت که معمولاً شخص مدیر عامل می باشد، انجام داده و کد رهگیری آن ثبت نام را در این مرحله جهت دریافت کننده ابلاغ/تایید کننده گواهینامه وارد نمایید.

با ورود به مرحله بعدی شما ملزم به درج اطلاعات اختراع می باشید. درج عنوان، خلاصه و … بخشی هایی از اطلاعات مذکور می باشند.

نهایتاً با ورود به مرحله ادعای حق تقدم و فشردن منوی ثبت اطلاعات اظهارنامه شما در سیستم ثبت می گردد.

بارگذاری ضمائم اظهارنامه ثبت اختراع

قبل از نهایی شدن اظهارنامه ثبت اختراع یک مرحله بسیار مهم پیش رو دارید و آن هم تهیه ضمائم می باشد.

ضمائم در ثبت اختراع در تهران یک گام بسیار ضروری و حیاتی می باشد. در واقع باید گفت تصمیم گیری درباره اختراع محسوب شدن ماحصل ایدۀ شما به این مرحله بر می گردد.

ضمائم اختراع شامل ادعانامه، توصیف اختراع و نقشه های اختراع می باشد. تنظیم ادعانامه اختراع و همچنین توصیف اختراع تجربه زیادی می طلبد.

چگونه ادعانامه اختراع و همچنین توصیف اختراع خود را تنظیم نمایم ؟

به همشهریان تهرانی سفارش می کنم؛ قبل از ثبت اختراع در تهران به فکر تنظیم اصولی ضمائم اختراع خود باشند. اختراعی که یک ادعانامه، توصیف و نقشه های خوب نداشته باشد به سادگی رد می شود.

نوشتن ادعانامه اختراع مهارت بسیار زیادی می خواهد. در این ضمیمه پر اهمیت علاوه بر آنچه می نویسید؛ چگونه می نویسید؛ هم بسیار مهم است.

در واقع نوشتن ادعانامۀ خوب هم تجربه و هم اطلاعات کافی می خواهد. طی تجربۀ شخصی من بعید است که ادعانامه ای که مخترع می نویسد؛ مورد تایید اداره ثبت اختراع قرار بگیرد.

به همین دلیل، صلاح مخترع در این است که هر چه زودتر به منظور جلوگیری از از دست دادن زمان و هزینه، نوشتن ادعانامه خود را به مشاور خبرۀ این امر بسپارد. در مورد نوشتن توصیف اختراع نیز وضع تقریبا به همین منوال است.

هزینه ثبت اختراع در تهران چقدر است؟

هزینه ثبت اختراع در تهران شامل هزینه های ثبت اظهارنامه ثبت اختراع، تهیه ادعانامه اختراع، تهیه توصیف اختراع و بعضاً ترسیم نقشه های اختراع به انضمام هزینه های واریزی می باشد.

این هزینه ها نیز بر حسب تجربه موسسه ای که کار ثبت اختراع در تهران را برای شما انجام می دهد و شرح خدمات وی به شما متغییر می باشد.

مدت زمان ثبت اختراع در تهران چقدر است ؟

مدت زمان ثبت اختراع در تهران از چند ماه و بعضاً بیشتر متغییر می باشد. وجود نقص در پرونده منجمله ایرادات شکلی در ضمائم اختراع، زمان ارسال پاسخ مرجع استعلامی بررسی اختراع شما و مدت زمان انجام روند بررسی کارشناسان اداره ثبت اختراع همه و همه در زمان ثبت اختراع در تهران موثرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *